Ciekawe okazy ptaków

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który pomieszkuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Również na obszarze Polski gatunek ten bez wątpliwości traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można w całej Europie.

Jego niebanalne połączenie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, iż ptak ten jest szalenie łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają jednakowe ubarwienie , a także szalenie zbliżone do siebie rozmiary ciała. Niesamowite prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Ptaki okazy

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, żeby znający się na rzeczy ornitolog, potrafił stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można określić wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga maksymalnie 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Ciekawe okazy ptaków