Ciekawe okazy ptaków

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który pomieszkuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Również na obszarze Polski gatunek ten bez wątpliwości traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można w całej Europie.

Jego niebanalne połączenie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, iż ptak ten jest szalenie łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają jednakowe ubarwienie , a także szalenie zbliżone do siebie rozmiary ciała. Niesamowite prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Ptaki okazy

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, żeby znający się na rzeczy ornitolog, potrafił stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można określić wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga maksymalnie 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te zdecydowanie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi zazwyczaj od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po charakterystycznym, ostrym skrzeku „kreecz”, bądź też „kaszach”. Jest to ptak bardzo hałaśliwy, który ma zdolność do naśladowania głosów ptaków, które mógł poznać w trakcie swoich wojaży. Sójka to również ptak nadzwyczajnie czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *